Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/avia01/cargo.africa/www/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/avia01/cargo.africa/www/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2862

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/avia01/cargo.africa/www/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
{:mk}Азербејџан ќе бараат 20 товар Боинг 747-8 за 10 години - Авиаперевозки грузов в Африке

{:mk}Азербејџан ќе бараат 20 товар Боинг 747-8 за 10 години

{:mk}

За цивилно воздухопловство на Азербејџан ќе бара стекнување на 20 карго авиони Боинг 747-8 во наредните десет години. Оваа изјава беше направена Претседателот на државата холдинг компанијата “Азербејџан ерлајнс” (AZAL) Jahangir Askerov.

Денес, Азербејџан работи Боинг 747F товар на превозникот Свила Начин Запад Воздухопловството (“ќерка” Свила Начин Авиокомпании; е приватна холдинг компанија Свила Начин). Во својот Парк има како Боинг 747-8F и сонцето постари верзии на Боинг 747-400F. Проширување на возниот парк на Боинг 747-8F ќе се имплементира стратегијата за развој, под кој на цивилното воздухопловство на Азербејџан позиции себе како официјален носител на проектот на Голема свила пат што ги поврзува Истокот и Западот, рече Jahangir Askerov. Денес, Свила Начин функционира редовни летови на повеќе од 20 дестинации во Европа, Азија, средниот Исток и Северна Америка.

Во врска со потребата за нови авиони Боинг 747F AZAL Претседател повика на Американски авион на производителите да престане со производство на овие машини. Претходно, Боинг направени крај на издавање на два-украси бродови од слабата побарувачка за такви авиони. Jahangir Askerov беше поканет да Азербејџан, Претседателот на Боинг Комерцијални Авиони Кевин McCallister, со кого шефот на AZAL има намера да разговараат за иднината на широко тело карго авиони. Посетата од претставник на Американскиот производител ќе се одржи во Баку во наредните недели.

Боинг е веќе намалена стапката на Собранието на Боинг 747 авион, кој постепено се постепено. За 2017 налози за Боинг 747-8 поради одбивањето на овие машини покажа негативен резултат (-2 единици).

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.