Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/avia01/cargo.africa/www/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/avia01/cargo.africa/www/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2862

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/avia01/cargo.africa/www/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
{:mk}Rosaviatsia дозволено да работат на Superjet 100 крило совети - Авиаперевозки грузов в Африке

{:mk}Rosaviatsia дозволено да работат на Superjet 100 крило совети

{:mk}

Rosaviatsia заверена хоризонтална (елиса) wingtips (saberlets) за авиони Superjet 100 (SSJ 100) произведени од компанијата “Sukhoi цивилните авиони” (SCAC). Првиот авион со оваа опција, производителот дал на наемодавател на STLC. Операторот на оваа машина, како што се очекува, ќе стане авиокомпанија Cherepovets “Severstal”. Превозникот забележува дека Superjet 100 c wingtips е важно да се прошири на географија на меѓународни летови на авиокомпанијата.

FAVT зелено светло осветлена

Сојузниот воздушен транспорт Агенција (Сојузна воздушен транспорт Агенција) одобри голема промена “Имплементација на хоризонтална winglets” видот на сертификатот SSJ-100 (RRJ-95B-100). Документот беше потпишан на 6 декември, Заменик-шефот на Федералната Агенција, Олег Storchevoy.

Ова се случи пред месец и половина по порака на завршување на ГСС во Zhukovsky лет тест програма на SSJ 100 со saberlets. Тоа беше првично се очекува дека проектот на опрема на авиони од овој тип може да се реализира до крајот на 2017, пред две години.

Хоризонтална winglets опремени авиони (сериски број 95181) ослободување 2019 За работа во цивилното воздухопловство оваа машина ќе добиете матичен број РА-89135.

Хоризонтална winglets на Superjet 100 авион на авиокомпанијата “Severstal” :: GSS

Првиот впечаток на операторот

На 13 декември, на авиокомпанијата “Severstal” учествуваа во запознавања лет на овој авион.

“Емоциите од лет преоптоварат мене. Да учествуваат во лет со тест пилот јас никогаш не. Летање многу. Јас го видов способности на авионот и само сакав, — рече Заменик-командант на воздухот ескадрила авијација претпријатие “Severstal” Vadim Priymak. – Авиокомпанијата “Severstal” ние управувана Superjet 100 година. Прво, за време на транзицијата, велам, е скептичен на овој авион. И сега, повеќе ќе лета, толку повеќе ми личи на него. Нема можности кога пилотирање Superjet 100 авиони без winglets. Авионот е многу добро да се однесува во сите модови. Мислам дека транзицијата за авион со winglets ќе биде безболно”.

Според Генералниот Директор на воздухопловството претпријатие “Severstal” Nikolay Ivanovsky, Superjet 100 со saberlets повеќе еколошки дека “особено важно со оглед на ширењето на географија на меѓународните летови”.

“Денес ние се прави избор во полза на модерната технологија, која ќе им помогне да се осигура безбедноста и удобноста на патниците, како и нашата ефикасност”, рече тој.

Дела технички прием и прифаќањето меѓу ГСС и STLC потпишан во среда, декември 18.

Според извршниот ДИРЕКТОР на ГСС Ravil Khakimov, вовед завршетоци “ќе се заштедат на авиокомпанијата до 10 милиони рубли годишно за една SSJ 100”. Оваа вредност одговара приближно на еден месечен закуп плаќање за Superjet 100.

Добрите

Главната предност на авионот со winglets во кои работата на вооружените сили станува се повеќе и економски, се вели во официјалниот извештај на ГСС, доставени до заводот ATO.ru.

“Авиокомпанија SSJ100 оператори можат да ги намалат нивните трошоци за џет гориво е не помалку од 4%. Важно е дека нов развој не влијае врз тежината на авионот, бидејќи на крај е направен од композитни материјали, — рече Андреј Nedosekin, Заменик-Директор на ГСС развој. — Во прилог на подобрување на ефикасноста на искористувањето на горивото на инсталација на winglets помага да се подобри слетување карактеристики на сонцето, има значително влијание на намалување на нивото на бучава на земјата.”

Superjet 100 со saberlers авијација претпријатие “Severstal” во лет :: GSS

Од презентацијата на ГСС “Инсталирање winglets на авионот SSJ-100” (во издание ATO.ru) дека инсталацијата комплет saberlets тежи околу 70 kg (околу 0,3% од тежината на празна тежина на авионот).

Заменик главен дизајнер на Sukhoi Александар Dolatowski раце ATO.ru преку печатот услуга од производителот дека опрема Superjet 100 овозможува wingtips да се намали нивото на бучава на вооружените сили на земјата да одредбите во Поглавје 14 на том 1 “Авијација шум” Анекс 16 кон Конвенцијата за цивилно воздухопловство од страна на ICAO.

Исто така, оваа опција обезбедува солидна акции за емисиите на јаглерод диоксид во однос на CAEP идни барања 10. Тие се дизајнирани од страна на ICAO Комитет за заштита на животната средина од ефектите на воздухопловството (Комитет за Воздухопловство за Заштита на Животната средина CAEP).

Покрај тоа, според Bolotovskogo, преку употреба на saberlets се појавува можноста за зголемување на тежината на Superjet 100 за време на работата на авионот во услови на топлина, висока надморска височина, и базирајќи авион на аеродроми со краток писти.

Одржување

Заменик главен дизајнер рече дека, опремување Superjet 100 завршетоци, оператори можат да ги зачувате на одржување на поддржувач (главна) централа.

Намалување на трошоците на пребарувачите може да биде постигнато на сметка на нивната работа за време на полетување со намалена активност (со флексибилни take-off).

Леонид Chikunov, првиот Заменик-шеф на лет Оддел на ГСС, чест тест пилот на Русија: “Од гледна точка на пилот на авион со winglets и без нив се многу слични. Но, сонцето saberlets повисока аеродинамичен квалитет, малку подобро маневрирање карактеристики и малку помалку потрошувачка на гориво”.

Четвртиот Superjet 100 до ерлајнс на “Severstal” во Zhukovsky :: GSS

Хоризонтална winglets можат да бидат опремени и нови и веќе се управувани од страна на руската Superjet 100 оператори.

ГСС изјавуваат дека за да инсталирате saberlets на претходно доставени авиони може да авиокомпании се под услуга Билтен. Таа е веќе објавен од страна на производителот. Авионот производители не ја објавува цената на еден сет на завршетоци и бројот на човек-часа потребни за да им овозможат на еден авион saberlets.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.