Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/avia01/cargo.africa/www/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/avia01/cargo.africa/www/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2862

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/avia01/cargo.africa/www/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
{:mk}S7 Авиокомпании повторно стана втората најголема авиокомпанија во Русија - Авиаперевозки грузов в Африке

{:mk}S7 Авиокомпании повторно стана втората најголема авиокомпанија во Русија

{:mk}

Во јануари на S7 Воздухопловството (“Сибир”) има си ја врати титулата на втора најголема авиокомпанија на земјата на бројот на патници. Од февруари 2017, оваа позиција беше окупирана од страна на Rossiya авиокомпанијата, член на групата “Aeroflot”. Но во првиот месец од годината, според Rosaviation, тоа се транспортира 644,9 илјади патници, на кои е 4% помал од една година порано. Сибирската оператор, напротив, се зголеми оваа бројка од 15.4% да 797,9 илјади патници.

Комерцијален Директор на S7 Група Игор Veretennikov претходно рече дека во текот на првиот месец од 2018, “компанијата забележува постојан раст на домашни и меѓународни области.” Со оглед на ски сезона, особено чести патници полета во Сочи, Минхен, Северна Италија и Австрија.

Првите пет на авиопревозниците останува иста. Aeroflot го зеде првото место, служел 2,455 милиони помине. (+6,6%), четврта и петта места беа преземени од страна на “UTair” и “Ural ерлајнс” од perevedennye 587,1 илјади патници. (+21,6%) и 566,6 илјади патници. (+19,7%), соодветно.

Превоз на патници за јануари 2018

N

Авиокомпанијата

Превезените патници
луѓе

2017,
Јануари

2018,
Јануари

%
Јан. 2018
во Јануари. 2017

1

“Aeroflot — руската авио-компании”

2302805

2454707

106,6

2

“Сибир”

691109

797881

115,4

3

“Русија”

671850

644924

96,0

4

PJSC “Авиокомпанија “UTair”

482907

587082

121,6

5

“Ural ерлајнс”

473368

566605

Да 119.7

Извор: Федералниот Воздушен Транспорт Агенција.

Во сегментот на карго превоз забрзан раст loukoster “Победа”, кој прв влезе во првите пет авиокомпании. Тој го презеде третото место со вкупен обем на карго постапува од 2,5 милиони тони, што е 142 пати повисоки отколку во јануари 2017. Овој раст беше постигнат благодарение на зголемување на возниот парк и намалување на пресврт време до половина час.

Место “Победа” се полоши од авиокомпанијата “Волга-Dnepr”, намалувањето на шестото место со perevedennye 1.9 илјади тони товар динамика и негативни 29% во споредба со јануари 2017

На првите две места се уште се одвоени воздух мостот товар и Aeroflot со индикатори на 46.1 илјади тони (+9.3%), и 16.4 илјади тони (+14.3 проценти), соодветно.

Транспорт на стоки (mail) јануари 2018

N

Авиокомпанијата

Транспортирани товар и
mail, т

2017,
Јануари

2018,
Јануари

%
Јан. 2018
во Јануари. 2017

1

AirBridgeCargo

42177,24

46092,64

109,3

2

“Aeroflot — руската авио-компании”

14391,32

16445,29

114,3

3

“Победа”

1720,00

2453,04

во 142 пати

4

“Сибир”

2165,00

2096,66

96,8

5

“Русија”

1916,19

1982,30

103,5

Извор: Федералниот Воздушен Транспорт Агенција.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.