Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/avia01/cargo.africa/www/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/avia01/cargo.africa/www/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2862

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/avia01/cargo.africa/www/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
{:mk}Тајните на свила патот - Авиаперевозки грузов в Африке

{:mk}Тајните на свила патот

{:mk}

Се чини дека авионската индустрија во Република Узбекистан е толку силно регулирани дека основните крем таложи на monopolist — националната авиокомпанија “Узбекистан дишните патишта” (освен превозникот Узбекистан дишните патишта, тоа вклучува и аеродроми, организацијата за одржување на воздухоплови на Узбекистан дишните патишта Техника, на давателот на авио-навигациските услуги “Uzaeronavigation”, итн.). Но, во 2011, за прв пат во историјата на оваа земја имаат товар авијација проект на локалната елита со sonorous име — Свила Патот Товар бизнис.

Авиокомпанијата Свила Патот Товар бизнис одби да му кажете на ATO за своите производствени активности. Според превозникот е веб-сајт, Свила Патот Товар бизнис започна со летови на Il-76 авиони (сега во Паркот на превозникот на овој авион не е). Првиот меѓународен лет на авиокомпанијата врши пред шест години, во август 2011 година, од Tashkent Дубаи аеродром (al-Maktoum, ОАЕ).

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.